Gölge Öğretmen Eğitimi

Davranış bozukluğu ya da gelişim geriliği olan, bağımsızlığa ulaşması için çeşitli alanlarda desteklenmeye ihtiyaç duyan, günlük yaşam becerilerini tek başına sürdüremeyen, sosyal iletişim becerilerinde eksiklik yaşayan çocuklarımıza bu alanlarda uzman öğretmenler gözetiminde yardımcı olan ayrıca aile ile okul arasında köprü görevi gören kişilerdir.

Gölge öğretmenler genellikle liselerin özel eğitim ve çocuk gelişimi bölümünü bitiren, üniversitelerin çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde okuyan ya da mezun olan bireylerden oluşmaktadır.

Gölge öğretmenlerin amacı çocukların gereksinim duydukları tüm alanlarda çocuklarımızın bağımsızlaşmalarını, eksik becerileri kazanmalarını ve problem davranışlarının en aza inmesini ya da ortadan kalkmasını hedeflemektir. Bu hedefleri doğrultusunda ilerlerken de özel eğitim öğretmenlerinin ve okul öğretmenlerinin çizdiği bireyselleştirilmiş eğitim programı dâhilinde hareket etmelidirler. Çocukları okul ve sınıf içerisinde gözlemleyip çocukların kazandıkları becerileri genellemelerine yardımcı olup, aile ve uzman kişiler arasında köprü görevi görerek çocuğun tüm yaşam alanından ailenin ve öğretmenlerin daha sağlıklı bilgiler edinmelerini sağlarlar.